В началото на месец февруари ситуацията с грипа в област Велико Търново остава доста сериозна. Отделенията на Белодробната болница са препълнени с пациенти.
Повечето от хората са с усложнения от грип тип А, като най-вече става дума за пневмонии и за по-тежки бронхити.
Пациенти споделят, че най-често са имали задух и упорита висока температура, което ги е отвело и в кабинета на лекаря.
Заболяемостта в старата столица през последните дни е в плато, но в много случаи заради големия наплив от пациенти лечебното заведение е принудено да връща хора.
По думи на лекарите, през последните десет години не е имало толкова натоварен грипен сезон, като според тях положението е станало доста сериозно още през средата на януари.
Повечето хора, които са хоспитализирани, споделяли пред лекарите, че не са имунизирани и преди да посетят болницата са се опитвали да се лекуват у дома.
Грипът обаче, за разлика от обикновената настинка, често води до допълнителни бактериални инфекции след преболедуване.
Това се дължи на силното изтощение на имунната система, която след няколкодневна висока температура става неспособна да пребори и бактериалните инфекции. Тъкмо тогава идва ред и на бронхитите и пневмониите.
Според медиците обаче, най-лошото вече е отминало, защото според РЗИ има лек спад на заболяемостта, макар и тя да остава много висока.



















