Столичната община дава старт на „Месец на детето – юни 2026“, в рамките на който през целия месец в София ще се провеждат културни, образователни, спортни и социални събития.
Идеята е градската среда да се превърне в място за игра, творчество, общуване и включване на децата от различни групи, съобщават от „Московска“ 33.
Програмата започва с инициативата „Четенето е модерно“, която ще се проведе между 3 и 5 юни в Градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“.
Откриването е планирано за 18:30 ч., а в събитието ще се включат и популярни лица като Криско, Михаела Филева и Даниел Петканов, които ще представят любимите си детски книги.
Сред акцентите през юни е и Азиатският фестивал, който ще се състои на 13 и 14 юни в Южния парк.
Там децата ще могат да участват в работилници, да видят музикални демонстрации и да опитат кулинарни специалитети, като събитието има и благотворителна кауза в подкрепа на Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“.
Между 15 и 19 юни вниманието ще бъде насочено към Urban спорта и към посещения в Конната база в Борисовата градина.
И тези инициативи са насочени към деца от социални центрове, за да им дадат възможност за нови преживявания и активни занимания.
В програмата са включени още рисуване с тебешири, демонстрации на Направление „Сигурност“, дизайн на тениски и голяма работилница за хвърчила.
Според зам.-кмета по социални дейности и здравеопазване Надежда Бачева основната цел е да се създадат реални възможности за срещи и споделени преживявания между деца от различни социални среди. Тя подчертава, че всяко дете заслужава сигурност, внимание и шанс да бъде чуто.
И Международният ден на детето на 1 юни ще бъде отбелязан със специална инициатива.
Столичният инспекторат ще гостува на 122. ДГ „Синева“ в Люлин, където на малчуганите ще бъдат показани сметоизвозващ камион, мотометачка и автоцистерна.
Така децата ще имат възможност отблизо да видят машините, които поддържат чистотата в града, и по интересен начин да научат повече за грижата за градската среда.

















