Администрацията на район „Оборище“ продължава разгръщането на озеленителната си кампания, като системно замества саморасли, болни и изсъхнали дървета с нови зелени елементи по улиците и парковете.
В озеленителната кампания вече са включени и нови магнолии, които бяха засадени до пясъчника и беседката „Костенурката“ в парк „Заимов“, а сега във фокуса е и болното дърво пред сградата на районната администрация, което също ще бъде подменено.
За разлика от предишни подобни кампании, сега в района действа стриктно компенсаторно правило съгласно нормативната уредба за София: за всяко премахнато старо и голямо дърво на обществено място в града се засаждат поне 5 нови.
При болни или прекрачили експлоатационния си срок дървета замяната е 1 към 1, а в повечето случаи се прилага принципът 1 към 3, за да се поддържа здравата озеленителна покривка в централната част на столицата.
Съвместно с дирекция „Зелени системи“ администрацията изготвя подробна карта на всички липсващи дървета по улиците в района, както и на местата, където има свободно пространство за ново засаждане.
От „Оборище“ призовават жителите да проявяват активност и да сигнализират за участъци, където дървета са били премахнати, но още не са заменени, както и за тези, които настоятелно нуждаят от подкастряне.
Молбата е сигналите да съдържат точна локация или адрес, за да може администрацията по-бързо да реагира или да насочи информация към „Зелени системи“.
Работи се и по въпроса с поливането на дърветата през горещите месеци. В района се изготвят предложения за осигуряване на малка водоноска, с която да се поливат зелените обекти в централната част на София.
От „Оборище“ настояват пред Столична община поливната система в парк „Заимов“ да бъде възстановена, като смятат, че това е ключово за поддържането на здрава и устойчива зелена среда.
Още едно важна стъпка е и сигурността на парка, за което пък ще се погрижи проектът за възстановяване на видеонаблюдението в „Заимов“.
Има потвърдена готовност от страна на Столична община за въвеждане на камери, но все още изчакват завършването на необходимите законови процедури, преди системата официално да започне да работи.
„Възстановяването на видеонаблюдението ще допринесе за по-добра защита на парка и спокойствието на хората, които го използват“, допълва кметът на „Оборище“ Георги Кузмов.
Стремежът на района е не просто да „замества“ дървета по формален ред, а да изгради по‑умен, по‑зелен, по‑жив и безопасен градски кът, в който жителите да усещат, че живеят в модерна и благоустроена европейска столица.



















