Експерти потвърждават – сезонният вирус не оправда страховете за пандемия
Вирусолог проф. Тодор Кантарджиев заяви тази сутрин, че така нареченият „супергрип“ (H3N2 вариант), който доминираше през месец януари, е протекъл по-леко от очакваното.
Делът на грипните проби е паднал от 37% до 17%, а националната заболеваемост спадна с 30% за седмица.
Данните от последната седмица показват, че в момента всички области отбелязват спад на заболеваемостта, освен Варна, където има ръст на заболелите.
Въпреки статистическите данни, експертът е категоричен, че втора вълна не се очаква, но е възможно бройката да се задържи стабилна за по-дълго време.
Припомняме, че първата вълна от грип започна още през декември в София, като достигна своят пик около коледните и новогодишните празници, след което започна от Черноморието в посока на запад да обхваща редица областни градове.
Добрата новина е, че в крайна сметка до катастрофа не се стигна. Първоначалните прогнози за „супергрип“ от САЩ и Великобритания, за висока температура, мускулни болки, бързо разпространение, се реализираха, но без масови усложнения.
Ваксинацията в страната остана до нива 5-10%, но все пак помогна и имунитетът от предишни щамове, като ограничиха вълната. Средно за страната пикът беше края на януари – началото на февруари.
Кантарджиев препоръчва традиционна рецепта за гърло – билкови чайове, цинк, витамин D и тестове за точна диагноза.
Грипът ще циркулира до март, но рискът е по-нисък. Според експерта, случаите на COVID-19 са „смешно малко“. Фокусът е хигиена и ранно лечение.



















