Макар масовото впечатление сред българското население да е, че имотите са твърде скъпи, тенденциите през 2025 година показват точно обратното.
Противно на очакванията, възрастта за покупка на първо жилище постоянно пада, като тази тенденция се забелязва особено силно във Варна.
В морската столица брокерите отчитат сериозен ръст на хората във възрастовия диапазон между 20 и 30 години, които търсят да закупят имот.
Подобна тенденция, но малко по-слабо изразена, има и в София, където също се наблюдава ръст в броя на купувачите под 30.
И в двата града това са най-често млади специалисти, като преобладават хора от областта на медицината, високите технологии, търговията и финансите.
Освен това, когато погледнем данните за средната възраст на купувачите, виждаме че това са хора най-често в интервала межди 30 и 43 години, докато в миналото възрастта беше средно около 38 – 45 години.
Особено интересно е да се отбележи, че сред най-младите купувачи най-често това са инфлуенсъри, които като цяло имат по-високи доходи и могат да си позволят собствен имот.
Кварталите Изгрев и Кайсиева градина привличат доста млади хора с това, че цените там са по-достъпни.
Цените скочиха с минимум 8-10% на годишна база, но сделките се ускоряват – 80% след 1-5 огледа в София.
Двустайни апартаменти доминират (60% от продажбите). Основната част от купувачите ползват финансиране с кредит, като процентът им в морската столица е около 45%.
В София младите купуват жилища както за собствено ползване, така и за инвестиция, тъй като наемите стават все по-недостъпни.
Бързите решения (намаляване с 30% на времето за покупка) са свързани с ниско предлагане и очакван ръст в дългосрочен план. Еврозоната и ипотеки стимулират пазара.



















