24 май, най-светлият празник на българския дух, бе отбелязан в цялата страна с тържествени шествия и официални церемонии.
В София празничната програма започва в 10:00 ч. със събиране пред президентството. Между 10:00 и 10:15 ч. тръгна традиционното шествие по жълтите павета, което премина покрай БАН, Софийския университет и Националната библиотека, а след това ще продължи по ул. „Оборище“ до храм-паметника „Св. Александър Невски“.
В шествието участваха Гвардейският духов оркестър, ученици, представители на образователни и културни институции, академичната общност и много граждани.
Тържествената церемония започна с водосвет, отслужен от Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил.
Слово произнесе кметът на София Васил Терзиев и президентът на Република България Илияна Йотова.
След официалната част първокласници изпълниха „Аз съм българче“, а след това бяха пуснати балони с българската азбука.
Празникът в столицата продължи и с богата културна програма. На площад „Св. Александър Невски“ от 12:00 ч. започна концерт с участието на ученици от столични училища и Националния дворец на децата.
В Градската градина бе подредена изложбата „Букварите на поколения българи“, която проследява 80-годишната история на българския буквар и може да бъде разгледана до 5 юни.
В празничния ден Столичната библиотека и площад „Славейков“ бяха домакини и на шестото издание на инициативата „Да поЧетем“ – 24-часов литературен маратон с участието на писатели, актьори и разказвачи.
Посетителите на библиотеката можаха да видят и фотодокументалната изложба „Българските ръкописи по света“, посветена на ценни средновековни ръкописи и фототипни издания.
Към програмата се включи и кампанията „Думите лекуват“, в която Visit Sofia напомня за силата на езика и думите, които използваме всеки ден.
Върху туристическия информационен център в Трамвай 83 бяха изписани послания като „обич“, „любов“, „мир“ и „милувка“. Фолклорен концерт на ансамбъл „София-6“ ще се състои и в читалище „Витоша“.
Тържествата по повод 24 май се проведоха и извън пределите на България. По традиция Столичната община, съвместно с Културно-информационния център на българското национално малцинство в Босилеград, организира празнично честване в село Извор, община Босилеград, с участието на вокална формация „Българските гласове“.
За хората, които нямаха възможност да присъстват на място, пред Националната библиотека и пред храм-паметника „Св. Александър Невски“, бяха поставени екрани, на които се излъчваха пряко церемониите и празничните събития.



















