В резултат на силното обществено недоволство и силен отзвук в медиите, прокуратурата в град Варна започна проверка, която да установи какъв е случаят с премахването на седем липови дървета в района на строяща се сграда в града.
Случаят привлече вниманието както на много граждани и на местните медии, след като стана ясно, че дърветата са били отсечени на 12 май, а на тяхно място са засадени магнолии.
Темата предизвика реакция и от страна на кмета на Варна Благомир Коцев, който коментира казуса в социалните мрежи.
По думите му искането за премахване на липите е било направено от районния кмет на „Одесос“ с аргумента, че дърветата са в лошо състояние, загниват и създават опасност.
Коцев обаче подчертава, че според общината липсва достатъчно експертна обосновка, която ясно да доказва необходимостта от тяхното отсичане.
В рамките на проверката прокуратурата ще изяснява дали действията по премахването на дърветата са извършени в съответствие със закона и дали има данни за евентуално нарушение или престъпление.
Освен това ще бъде проверено и издаването на разрешение за новото озеленяване с магнолии, тъй като според наличната информация то е било одобрено още преди да има официално разрешение за премахване на липите.
Случаят отново поставя въпроса за контрола върху градската среда и опазването на зелените площи във Варна, особено в контекста на активното строителство в града.



















