На 18 октомври 2025 г. в САЩ се проведоха масови митинги под лозунга „Без крале“ („No Kings“), като около 7 милиона души участваха в близо 2700 протеста във всички 50 щата, включително големи градове като Ню Йорк, Бостън, Филаделфия, Атланта, Денвър, Чикаго, Лос Анджелис и Сиатъл.
Това беше най-големият мирен протест в съвременната американска история според организаторите – прогресивното движение „Индивизибъл“. Демонстрациите бяха насочени срещу авторитарните и корупционни тенденции, свързани с управлението на президента Доналд Тръмп.
Протестите преминаха предимно мирно, като в Ню Йорк полицаите отчитат около 100 000 души на едно от най-големите събирания, без арести.
Малки инциденти като заплахи с оръжие и нападения на протестиращи имаше в някои щати, но те не повлияха на общото спокойствие на протеста.
Участниците подчертаваха значението на демокрацията и свободата на изразяване в критика към разширяването на изпълнителната власт от администрацията на Тръмп.
Привържениците на президента Тръмп нарекоха протестите „митинг на омразата към Америка“ и ги свързаха с крайнолявото движение „Антифа“.
Тези протести показват широка обществена реакция срещу настоящата политика на президента и силното желание на мнозина граждани за промяна и защита на демократичните принципи в страната.
/ Източници: svobodnaevropa.bg, youtube.com, nova.bg, paragraf.bg, mediapool.bg, bgonair.bg, focus-news.net, bnr.bg /



















