Доц. Ася Панджерова е подала оставка като заместник-министър на образованието и науката само три дни след назначаването си.
Оставката е била приета от министър проф. Георги Вълчев, съобщиха от Министерството на образованието и науката.
В мотивите си Панджерова посочва създалото се през последните дни обществено напрежение около нейното назначение.
„Не мога да допусна моето оставане на поста да тежи на работата на кабинета, да възпрепятства изпълнението на държавните политики или да уронва престижа на Министерството на образованието и науката“, се казва в нейното изявление.
Скандалът около назначението
Назначението на Ася Панджерова предизвика остри реакции още в първите дни след полагането на клетва на кабинета „Радев“.
Основните критики бяха свързани с потенциален конфликт на интереси. Според сигнали, тя е оценявала проекти по програма „Еразъм+“ на обща стойност над 1,6 млн. евро, за които се твърди, че са спечелени от фирми, свързани с нейния съпруг.
Вчера министърът на образованието проф. Георги Вълчев разпореди проверка по случая, а бившият премиер Николай Денков също коментира публично назначението, определяйки го като „уредено“.
Панджерова зае поста на заместник-министър на 9 май 2026 г. като част от екипа на новия кабинет.
Оставката ѝ идва само броени дни по-късно и се превърна в първия сериозен кадрови скандал за правителството на Румен Радев.
От Министерството на образованието и науката все още не са обявили кой ще заеме освободеното място. Очаква се в следващите дни да бъде предложен нов кандидат за поста.



















